Pseća buha - Ctenocephalides canis, Curtis Pseća buha najčešće parazitira na mačkama i psima, no napada i ljude u nedostatku drugog izvora hrane. Odrasle jedinke su smeđe boje, veličine između 1,5 i 3 mm. Jaja su ovalna, sjajne, mliječno-bijele boje, veličine 0,5 – 0,6 mm. Larve ove vrste dosežu dužinu do 5 mm, blijedo-žute su boje sa prepoznatljivom smeđom glavom. Kao i larve drugih vrsta buha, usni aparat larve pseće buhe je razvijen za griženje i žvakanje.
Snažne noge odraslih buha, građene za skakanje, omogućavaju buhama skokove od u prosjeku 30 – 40 cm u daljinu, te 15 – 25 cm u visinu.
Pseća buha je rasprostranjena po cijelom svijetu. Primarnim domaćinom se smatraju pas, lisica i vuk, no napada i ljude i druge kućne ljubimce kao što su kunići, mačke...
Razvoj od jaja do odrasle jedinke u prosjeku traje 3 – 5 tjedana ovisno o uvjetima. Pri niskim temperaturama taj se razvoj može usporiti i do 30 tjedana. Pseća buha pari se na domaćinu. 24 do 48 sati nakon prvog krvnog obroka po parenju, ženka polaže oko 25 jaja u dlaku domaćina odakle vrlo brzo padaju na pod. Tijekom života, jedna ženke položi i do 2000 jaja.
Ovisno o temperaturi (idealno 25°C), vlazi (idealno 80%) i dostupnosti krvnog obroka, larve se iz jaja izliježu već između prvog i desetog dana po polaganju jaja. Larve su vrlo osjetljive na svjetlost te se preko dana skrivaju u raznim pukotinama, tkaninama, madracima... U periodu od tjedan do četiri iduća tjedna, ovisno o uvjetima, larve se presvlače tri puta.
U zadnjoj larvalnoj fazi se zakukulje. Kukuljica je u prosjeku velika 5 mm, ljepljiva izvana i dobro zaštićena od vanjskih utjecaja. Nakon 10 – 140 dana iz kukuljice se izliježu odrasle buhe.
Na izlijeganje ih potiču vanjski podražaji kao što su vibracije poda kod hodanja, temperatura i promjena razine ugljičnog dioksida u zraku. Ovi faktori ukazuju na prisutnost mogućeg domaćina u prostoru.
Odrasle jedinke bez krvnog obroka mogu preživjeti dva do osam tjedana, a ukoliko u tom periodu pronađu domaćina, krvni obroci su im potrebni najmanje jednom dnevno u narednih nekoliko dana kako bi preživjele.
Iako pseća buha na domaćinu može preživjeti i do 110 dana, kao prosjek životnog vijeka se uzima period od 3 tjedna.