Muha peckavica - Stomoxys calcitrans Muha peckavica naseljava gotovo sva područja na Zemlji. Vrlo često se naziva i stajska muha, obzirom da se može pronaći svuda gdje se uzgaja stoka. Odrasla jedinka ove vrste može narasti do 8 mm, sive je boje, a lako ju se identificira po četiri longitudinalne pruge na toraksu, te nekoliko tamnijih mrlja na vrhu abdomena. Rilo ove muhe je crne boje, dugačko i tanko. Ostali dijelovi usnog organa su modificirani, te imaju zube koji prodiru kroz kožu domaćina. Larve dosežu veličinu 5 – 12 mm. Zrele larve su cilindričnog oblika, žućkaste boje. Pupa je crvenkaste do smeđe boje, veličine 4 –7 mm.
Za razvoj ove muhe potrebno je 1 – 4 dana. Uvjeti o kojima ovisi duljina razvoja su vlažnost zraka i temperatura. Larvalni stadij traje 11 do 30 dana ovisno o pogodnosti okoliša i dostupnosti hrane. Nakon trećeg stupnja larvalnog stadija, muha peckavica ulazi u stadij pupe koji traje 6 – 20 dana, što prije svega ovisi o kvaliteti i dostupnosti hrane.
Prije nego položi jaja, ženka mora uzeti najmanje tri, u prosjeku četiri krvna obroka. Jaja polaže svako posebno ili u skupinama od 25 – 30 jaja i to u okolišu koji pruža dovoljno hrane za razvoj larvi.
Muha peckavica locira plijen pomoću vrlo dobro razvijenog osjetila vida. Kada napada stoku, prvo sleti na leđa, a zatim ovisno o domaćinu napada mjesto iz koljena kao što je slučaj kod krava, ili vrat, donji dio nogu i trbuh kod konja. Nakon hranjenja, odmara u blizini, najčešće na toplom, sunčanom mjestu kao što je rub ograde, zidovi ili vegetacija u blizini domaćina.
Ova vrsta ima dvojaki utjecaj na ljude – prenosi zarazne bolesti te može uzrokovati ugibanje stoke. Jaka infestacija ovom muhom vodi do učestalih ugriza stoke što može uzrokovati anemiju, gubitak na težini, smanjen prinos mlijeka. Također, ugrizima uzrokuju stanjivanje površine kože stoke, što za posljedicu može imati različite infekcije.