Kućni miš - Mus musculus musculus, Linne i Mus musculus domesticus, Linne Ove dvije vrste su međusobno vrlo slične, a životne navike su im gotovo identične. Razlika se može primijetiti u izgledu tijela, pa tako Mus musculus musculus naraste u prosjeku do 8 cm, Mus musculus domesticus do 9 cm.
Mus musculus musculus je smeđe-sive boje sa svjetlijim ili bijelim trbuhom, dok je Mus musculus domesticus sive, olovno-sive ili smeđe-sive boje, uvijek isključivo jednobojan.
Razlika se također vidi i u građi repa. Rep vrste Mus musculus musculus je pokriven sa 140 do 175 ljuskavih prstenova, dok se kod vrste Mus musculus domesticus taj broj penje na 150 do 200 prstenova. Hrane se sjemenkama, kukcima, otpacima a razlikuju se po tome što Mus musculus domesticus stvara zalihe hrane a Mus musculus musculus ne.
Mus musculus musculus živi najčešće na otvorenom polju u rupama na zemlji, ali često ulazi i u objekte, dok je kod Mus musculus domesticusa obrnuta situacija – češće će svoje gnijezdo saviti u objektu ili njegovoj blizini, ali ga se ponekad može pronaći i u slobodnoj prirodi.
Obje vrste su aktivne u sumrak i po noći, odlični su penjači i skakači. Pare se 4 – 6 puta godišnje a legu 4 –8 mladih koji se osamostaljuju kroz 21 dan, a za 45 dana postižu spolnu zrelost. Obzirom da uvjeti u prirodi ne dopuštaju da se ostvari puni potencijal njihove produkcije, jedan par u povoljnim uvjetima može dati do 200 jedinki godišnje dok se u nepovoljnim uvjetima za razmnožavanje ta brojka smanjuje na svega 10 jedinki po paru tijekom jedne godine.
Ovi miševi se vrlo često u proljeće sele iz kuća u okoliš objekta kao što su vrtovi, okućnice, polja, dok se u jesen vraćaju u objekte. Legla grade od različitih materijala kao što su dlake, papir, karton, različite tkanine, na skrovitim i zaštićenim mjestima. U novijim objektima koji imaju duple podove ili šupljine između zidova (npr. knauf) miševi gnijezda grade upravo na tim mjestima jer su ovdje dobro zaštićeni, a gnijezda teško dostupna za uništavanje.