Dezinsekcija osa i stršljena Vrlo često nas u ljetnim mjesecima, tijekom boravka na otvorenom uznemiravaju ose. U potrazi za hranom obilaze naš stol s doručkom, voćem, sokom i sličnim namirnicama, pri čemu nerijetko dolazi i do neugodnih uboda koji kod alergičnih osoba mogu biti i fatalni.
Populacija prisutna u jednom gnijezdu najčešće broji 200 do 300 jedinki, no već prema vrsti i uvjetima, populacija može brojati i do 7000 jedinki u jednom gnijezdu.
Gnijezda često slobodno vise na tavanima, drveću, kutijama roleta, ispod vrha krova... neke vrste se pak gnijezde u zemlji u napuštenim krtičjim i mišjim rupama. Populacije svih vrsta osa aktivne su preko ljeta, do najkasnije početka studenog kada ugibaju, a samo oplođene ženke, buduće matice prezimljavaju, te na proljeće osnivaju novu koloniju. U prirodi ose i stršljeni imaju vrlo važnu ulogu obzirom da love druge insekte kako bi vlastitim larvama omogućili dovoljan unos bjelančevina potrebnih za razvoj.
Primjerice, jedna kolonija stršljenova tijekom dana ulovi do pola kilograma različitih štetnih insekata poput muha.
Ose, kao i mravi i pčele pripadaju redu Hymenoptera, te su također socijalni insekti, sa vrlo razvijenim socijalnim sistemom. Grade gnijezda u kojima se svi pripadnici tepopulacije brinu o potomstvu, raspoređeni su zadaci koje obavlja pojedina grupa, pa tako postoje fertilne ženke koje polažu jaja i sterilne ženke, tzv. radilice koje se brinu o potomstvu. Karakteristično je da u jednoj zajednici žive najmanje dvije generacije zajedno i međusobno si pomažu u podizanju podmladka.
Tijekom ljeta radilice se u potrazi za hranom bogatom ugljikohidratima često zadržavaju oko namirnica poput voća, marmelada, sokova...
Na ovaj način mogu prenositi različite zarazne bolesti i spore plijesni te u tom smislu predstavljaju opasnost za ljudsko zdravlje. Jednako tako prilikom uboda mogu kod osjetljivijih osoba izazvati anafilaktički šok, a ubod u području vrata i usta može biti fatalan za sve.
Ubod ose je sam po sebi vrlo bolan, ali kod zdravih ljudi ne izazivaju dugotrajne posljedice. Otrov koji ose ubrizgavaju prilikom uboda je sastavljen od polipeptida, proteina i biogenih amina kao što su histamin, acetilholin i serotonin, koji svaki za sebe nemaju neko veće toksikološko značenje, ali kada se nađu zajedno u kombinaciji uzrokuju vrlo veliku bol.
Ukoliko je čovjek uzastopno uboden više puta, može se razviti alergija. Alergijska reakcija se razvija unutar nekoliko minuta nakon uboda. Kod lakših reakcija razvija se površinski velika i jaka oteklina i crvenilo koji ne moraju biti ograničeni samo na mjesto uboda. Jače reakcije se očituju kao urtikarija koja se širi po cijelom tijelu. U kritičnim slučajevima razvija se edematozna reakcija sluznice dišnih puteva, koja može dovesti do gušenja. Anafilaktički šok sa smrtnim ishodom je vrlo rijedak.
ZAŠTO VAM JE POTREBNA PROFESIONALNA POMOĆ ZA UKLANJANJE OSINJAKA?
Osnovni razlog zašto Vam je potrebna profesionalna pomoć kod uklanjanja gnijezda osa je opasnost od uboda. Naime, kada se ose osjete ugrožene, postaju vrlo agresivne, te postoji vrlo velika mogućnost višestrukih uboda koji mogu dovesti do fatalnog ishoda.
Različiti sprejevi i preparati dostupni u trgovinama, često se raspršuju na udaljenosti do 1 metra i ubijaju samo one ose koje trenutno lete, dok ostale koje nisu pogođene postaju sve agresivnije.
Larve u samom osinjaku su najčešće nedodirljive takvim preparatima te se nesmetano nastavljaju razvijati. Različite metode na principu «sam svoj majstor», kao primjerice poplavljivanje pomoću crijeva za vodu, istjerivanje dimom, paljenje gnijezda pomoću benzina i petroleja, začepljivanje ulaza u osinjak primjerice pur pjenom i sličnim materijalima, često ne samo da završe neuspjehom, već mogu imati za posljedicu brojne ubode i posjet liječniku.
Dostupnost gnijezda je također jedan od problema zbog kojih se ne biste trebali sami upuštati u borbu s osama.
Zbog ovih, ali i brojnih drugih razloga kao primjerice nestručno uklanjanje gnijezda, nedostatna zaštitna odjeća i obuća, neučinkovitost dostupnih preparata i sl., nikada ne uklanjajte sami osinjak već taj posao prepustite stručnjacima. Imajte uvijek na umu da ose kada osjete opasnost postaju vrlo agresivne, okupe se u jata koja mogu brojati i do nekoliko tisuća jedinki te složno brane svoje gnijezdo i potomstvo.
Kako se ne biste bespotrebno izlagali opasnosti da Vas ose ili stršljeni napadnu prilikom njihovog suzbijanja, kontaktirajte nas kako bi smo Vam pomogli da se na što sigurniji i bezopasniji način riješite problema.